Zrównoważ swój styl! wprowadzenie do zrównoważonej mody

Zrównoważ swój styl
Wprowadzenie do zrównoważonej mody

Cześć, tu Aga.
Wielokrotnie wspominaliśmy Wam o tym, jak ważne jest zwracanie uwagi na nasze nawyki zakupowe. Tym razem skupimy się na nawykach przy zakupach nie spożywczych, a tych odzieżowych. Pokażę Wam dlaczego nasze wybory sklepów czy marek, w których kupujemy ubrania mają ogromny wpływ na środowisko. Udzielę wam też kilka wskazówek jak możemy zmienić nasze przyzwyczajenia na te bardziej prośrodowiskowe.

          zrównoważonej mody

Moda vs środowisko

W dzisiejszych czasach zmagamy się z wieloma problemami – zanieczyszczenie plastikiem, niedobór wody czy zmiany klimatyczne to tylko kilka przykładów. Branża modowa i jej wpływ na naszą przyszłość rzadko przychodzi do głowy jako pierwszy. Niestety, mam dla Ciebie złą wiadomość – przemysł odzieżowy jest poważnym problemem i w znacznym stopniu przyczynia się do szkód środowiskowych i ludzkich. Dobra wiadomość jest taka, że zrównoważona moda jest rozwiązaniem, którego siły pewnie się nie spodziewałeś.

Negatywny wpływ branży mody (fast fashion) na środowisko

Produkcja i dystrybucja upraw, włókien i odzieży używanej w modzie bardziej przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza, w tym wody i gleby. Wiele z tych włókien to poliester, emitujący 2 do 3 razy więcej węgla niż bawełna.

Pozytywny wpływ zrównoważonej mody

Zrównoważona moda i marki skupiają się na jakości, używając materiałów i wykończeń, które są trwałe i przyjazne dla środowiska. Wybierając zrównoważone marki, które zapewniają jakość, możesz zmniejszyć marnotrawstwo, a także ilość kupowanej odzieży jednocześnie oszczędzając pieniądze.

źródło: https://www.teraz-srodowisko.pl/images/illustrations/artykul/9752_encart.jpg

Jak możemy zrównoważyć nasz styl?

Przedstawiam Wam trzy, najlepsze i najprostsze sposoby…na dobry początek!

1. Kupuj ubrania używane, wymieniaj się & wypożyczaj 

Zamiast kupować nową odzież, spójrz na alternatywne opcje:

– Sklepy z używanymi rzeczami można znaleźć na całym świecie. Wiele stron internetowych i aplikacji oferuje również wszelkiego rodzaju używane ubrania, od najtańszych po markowe ubrania.

– Wymień ubrania: tego typu inicjatywy pojawiają się na całym świecie. Uczestnicy przynoszą ubrania, których już nie noszą i wymieniają je na ubrania, których będą używać. Możesz zorganizować coś takiego wśród swoich znajomych.

– Wynajem odzieży to również rozwijająca się branża. To świetna opcja, szczególnie w przypadku ubrań, których nie będziesz nosić przez długi czas lub często (ubrania dla niemowląt lub ciążowe, sukienki na imprezę…)

Organizacja odzieży używanej, zamiana i wypożyczanie zwykle odbywa się na poziomie lokalnym. Dowiedz się, co jest dostępne w Twojej okolicy.

zrównoważonej mody

2. Zastanów się dwa razy zanim wyrzucisz ubranie

A jak jednak już czas to nie wyrzucaj ubrań do zwykłych koszy! Większość z nich składa się z syntetycznego, nieulegającego biodegradacji włókna i po prostu gromadzą się na wysypisku.

Rozważ też inne opcje:

– Spróbuj je naprawić. Czasami przy odrobinie wyobraźni można naprawić, a nawet przeprojektować podarte ubranie. (Pisaliśmy o tym: tutaj)

– Przekaż swoje ubrania znajomym, rodzinie, sąsiadom lub na cele charytatywne.

– Sprzedawaj je w aplikacjach z drugiej ręki, takich jak Vinted.

– Niektóre sklepy odzieżowe odbierają odzież używaną własnej marki lub nawet innych marek.

– Włóż je do pojemnika na tekstylia. Tekstylia mogą zostać poddane recyklingowi w celu wyprodukowania nowej odzieży.

3. Kupuj ubrania od zrównoważonych marek

Coraz więcej marek modowych bierze pod uwagę wpływ swojej produkcji na środowisko i społeczeństwo.

Wszystkie marki, które znajdziesz na naszej platformie idealnie wpisują się w ideę zrównoważonej mody.

Nie będę Cię okłamywać mówiąc, że wybór zrównoważonych marek jest ogromny. Zdecydowanie łatwiej i taniej jest udać się do najbliższego centrum handlowego. Ale im bardziej domagamy się zrównoważonej odzieży, tym jej dostępność się zwiększy – podobnie jak żywność ekologiczną lub wege trudno było znaleźć 15 lat temu. Dziś jest dostępna w większości supermarketów. Dlatego konsekwencja jest ważna!

W kwestii cen – za zrównoważoną odzież zapłacisz więcej niż w tzw sieciówce, ale teraz już wiesz, co kryje się za tymi bardzo niskimi cenami…

Niemniej jednak zrównoważone marki niekoniecznie będą kosztować więcej niż markowe ubrania, na które wydajemy naprawdę dużo pieniędzy. U wielu projektantów wciąż płacisz za wizerunek i trend, a rzadko za jakość czy zrównoważony rozwój.

No to co? Mamy za sobą pierwszą “lekcję” zrównoważonego stylu. Mam nadzieję, że pomogłam Ci zrozumieć, jaki wpływ na środowisko ma branża mody oraz nasze wybory z nią związane. Miej na uwadze zaproponowane przeze mnie zakupowe rozwiązania podczas najbliższego przeglądu szafy.

W kolejnym wpisie z cyklu dorzucę kilka dodatkowych rozwiązań!
STAY TUNED FOR MORE 🙂

 

 

Dodaj komentarz

Zasubskrybuj i bądź na bieżąco z Susteo! 

Nowe marki, blogi, polecane produkty i comiesięczne rozdanie dla naszych Subskrybentów!
Zostań częścią społeczności Susteo i zyskaj szansę na prezenty

od naszych eko marek!

(na zdjęciu Mokave)

Menu główne