Zdrowe odżywianie – ważne, ale czy łatwe?

zdrowe odżywianie

Każdego dnia słyszymy w radiu, w telewizji czy w Social Mediach o tym jak ważne jest zdrowe odżywianie. Świadome zakupy i wybór produktów pochodzenia naturalnego, najlepiej bio lub organiczne. Produkty nieprzetworzone, świeże warzywa i owoce, ziarna oraz produkty bez dodatku cukrów, oleju palmowego czy konserwantów.

Wszystko się zgadza! Opisany wyżej zbiór produktów to świetna baza do codziennej diety. Świeżo przygotowane posiłki ze składników najwyższej jakości, kupionych od lokalnych producentów. Skoro wiemy jak ważne jest przestrzeganie takiej diety, dlaczego tak niewielu z nas się na nią decyduje?

Odpowiedź jest dość prosta. Taka zdrowa zabawa bywa bardzo kosztowna. Okazuje się, że zdrowe odżywianie można niekiedy nazwać przywilejem i nie jest na każdą kieszeń.

Mamy dla Was kilka statystyk odnośnie kosztów i niskiej dostępności zdrowej żywności oraz wynikających z tego konsekwencji. Dodatkowo kilka rozwiązań jak “Tanio jeść Zdrowiej” tym samym ograniczając spożycie śmiecio-jedzenia.

Zdrowiej, a tanio – da się?

 
Istnieje ogólne przekonanie, że jedzenie zdrowo wiąże się z wysokimi kosztami przy zakupach spożywczych. Oczywiście, wiele produktów ekologicznych czy organicznych jest droższa, przede wszystkim te z “wyższej półki”. Jest to częstym powodem, dla którego wiele osób postanawia trzymać się kurczowo kupowania tanich produktów przetworzonych, których produkcja była tańsza – co za tym idzie – cena w sklepie również jest niższa.

Tu poruszamy ważną kwestię.

Śmieciowe jedzenie – określenie opisujące żywność tanią i łatwą w produkcji, ale ubogą pod względem dietetycznym, zawierającą tzw. puste kalorie.
Żywność typu junk food zazwyczaj zawiera dużo soli kuchennej, tłuszczu i cukru, a także dodatków sztucznych i barwników, takich jak glutaminian sodu lub tartrazyna, natomiast niewielkie ilości białka, błonnika, soli mineralnych i witamin.”

Jak czytamy wyżej, ta niska cena skądś się bierze. A dokładnie z polepszaczy, które przyciągają smakiem, ale nie jakością. Łatwo się uzależnić od tych “dóbr”, które powinny być dodatkiem a nie podstawą naszego jadłospisu. 

Na szczęście zdrowe odżywianie, mimo wciąż wyższej ceny, jest możliwe.
Przygotowaliśmy dla Was krótką listę produktów, które będą idealną bazą do tych zdrowszych, codziennych posiłków. 🙂

1. Ryż brązowy
2. Makaron Pełnoziarnisty lub Wieloziarnisty
3. 100% Chleb Pełnoziarnisty
4. Beztłuszczowy jogurt grecki
5. Staroświecki owies
6. Warzywa mrożone
8. Świeży szpinak w workach
10. Tuńczyk w puszce
9. Sadzona fasola w puszkach
15. Suszona soczewica

Zdrowe odżywianie – Statystyki

“Zdrowa dieta jest trudna bez dostępu do pożywnej żywności.”

“Każdego roku choroby przewlekłe stanowią 70% wszystkich zgonów w Stanach Zjednoczonych. Zła dieta prowadzi do przewlekłych chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca typu 2 i otyłość. Żywność otrzymywana w pracy jest na ogół bogata w kalorie, sód, tłuszcz stały, dodany cukier i rafinowane zboża. Diety amerykańskie są generalnie słabe pod względem jakości odżywczej i nie są zgodne z wytycznymi żywieniowymi dla Amerykanów. Społecznościom o niskich dochodach i mniejszościom często brakuje dogodnych miejsc, które oferują zdrowszą żywność w przystępnej cenie. Kiedy zdrowa żywność nie jest dostępna, ludzie mogą zadowolić się produktami o większej kaloryczności i niższej wartości odżywczej.”

źródło: https://www.cdc.gov/nutrition/healthy-food-environments/improving-access-to-healthier-food.html

Jak czytamy w powyższym artykule, problem z wyborem diety Amerykanów jest uzasadniony łatwością dostępu niezdrowych produktów. Czy nie powinno być na odwrót? 

Sole

Dostęp do zdrowej żywności wciąż jest ograniczony, ale mimo to, możemy wybierać te zdrowsze produkty i bazować na nich swoje codzienne posiłki. Uważamy, że balans i wariacje to podstawa zrównoważonej diety. Miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli odżywiać się zdrowo i naprawdę tanio. Tymczasem, mimo tych kilku przeszkód, nasze decyzje i wybory mogą znacznie wpłynąć na jakość naszego życia.

Dodaj komentarz

Zasubskrybuj i bądź na bieżąco z Susteo! 

Nowe marki, blogi, polecane produkty i comiesięczne rozdanie dla naszych Subskrybentów!
Zostań częścią społeczności Susteo i zyskaj szansę na prezenty

od naszych eko marek!

(na zdjęciu Mokave)

Menu główne