Recykling – jak i dlaczego warto to robić?

recykling

Wskaźnik recyklingu w Stanach Zjednoczonych wzrósł z mniej niż 7% w 1960 r. Do ponad 34% w 2015 r. Chociaż postęp jest obiecujący, wciąż mamy przed sobą długą drogę. Przygotowane przez nas porady powinny pomóc Ci zacząć recyklingowanie codziennie – w pracy, domu i szkole. Recykling? to naprawdę proste!

RECYKLING – ZNACZENIE

Dlaczego powinniśmy poddawać recyklingowi? To dość prosta koncepcja. Kiedy przekształcasz coś starego w coś nowego, przynosi to wiele korzyści środowisku. Materiały i zasoby naturalne nie są marnowane. Przy tym oszczędzamy energię niezbędną podczas procesu produkcyjnego. Mniej odpadów trafia na wysypiska. Nie wspominając o tym, że pomagamy chronić dziką przyrodę.

Recykling pomaga również w tworzeniu dobrze płatnych miejsc pracy. Badanie przeprowadzone w 2016 roku wykazało, że działalność związana z recyklingiem i ponownym wykorzystaniem w Stanach Zjednoczonych zapewniła 757 000 miejsc pracy.

Wszyscy możemy coś zmienić, praktykując właściwy recykling. Jak podaje zakład w hrabstwie Arlington w stanie Wirginia: „Materiały do ​​recyklingu są zbierane lokalnie, ale wpływ na nie ma globalny”.

JAK RECYKLINGOWAĆ?

Główną przeszkodą w recyklingu jest zrozumienie procesu. Oznacza to, że trzeba wiedzieć, gdzie i co poddać recyklingowi. Każde miasto ma własne przepisy i procesy dotyczące recyklingu. Upewnij się, że prowadzisz badania.

segregowanie śmieci

GDZIE RECYKLINGOWAĆ?

Istnieje wiele miejsc, w których otrzymasz więcej informacji o łatwym recyklingu. Twoja spółdzielnia to jedno z nich! Dowiedz się o lokalnych przepisach miejskich.

Skontaktuj się z działem recyklingu, aby dowiedzieć się:

  • Jakiego rodzaju pojemnika należy użyć?
  • Kiedy i jak zbierane są materiały?
  • Które przedmioty są akceptowane?
  • Potrzebujesz zaplanować specjalny odbiór (e-odpady lub metale)?
  • Czy są jakieś szczegóły, które uniemożliwiłyby recykling Twoich przedmiotów?

Możesz również przejrzeć najobszerniejszą bazę danych dotyczącą recyklingu w Polsce. Znajomość opcji recyklingu może zmniejszyć stres i zwiększyć prawdopodobieństwo kontynuacji.

kompostowanie

RECYKLING – CO SIĘ NADAJE?

Niewiele jest materiałów, których nie można poddać recyklingowi. Najpopularniejsze surowce wtórne to papier, baterie, tworzywa sztuczne i szkło.

Papier

Według najnowszych danych EPA, produkty papiernicze stanowią największy odsetek (26%) wszystkich materiałów odpadowych w Stanach Zjednoczonych. To trend wzrostowy, który może się dalej poprawiać. Nie wyrzucaj do kosza czasopism, pudeł kartonowych i poczty.

Plastik

W Stanach Zjednoczonych postęp w zakresie recyklingu tworzyw sztucznych był powolny. W 1970 roku poddawano recyklingowi mniej niż 1% odpadów z tworzyw sztucznych, a 45 lat później tylko 9%. Plastik stanowi dodatkowy czynnik stresogenny na wysypiskach, ponieważ jego zniszczenie może zająć od pięciu do 600 lat.

Szkło

Tylko 1% szkła w Stanach Zjednoczonych zostało poddanych recyklingowi w 1970 r. Liczba ta powoli wzrosła do 26% w 2015 r. Teraz stanowi okazję do dodatkowego wzrostu. Możesz mieć słoiki z dżemem, pojemniki na sos lub butelki po napojach, które można wypłukać i poddać recyklingowi.

Metale

Możesz poddać recyklingowi puszki po zupie, puszki po napojach, a nawet folię aluminiową! Pamiętaj, aby usunąć wszelkie resztki jedzenia, zanim wyrzucisz je do kosza. Amerykanie obecnie wyrzucają około 2,7 miliona ton aluminium każdego roku, a tylko około 50% jest poddawane recyklingowi.

Baterie

Czy wiesz, że akumulatory samochodowe są najczęściej przetwarzanym produktem w Ameryce? Nie są to jedyne rodzaje baterii, które można poddać recyklingowi. Określ typ posiadanej baterii i znajdź miejsce recyklingu.

Elektronika

Badanie ONZ wykazało, że na całym świecie tylko 20% e-odpadów zostało poddanych recyklingowi w 2016 r. Te e-odpady obejmują elektronikę użytkową, w tym: laptopy, telefony komórkowe i telewizory. Produkty te mogą zawierać substancje toksyczne, więc ich odpowiednia utylizacja jest jeszcze ważniejsza dla planety.

recycling

Pamiętaj!

Pamiętaj, że stosując się do zasad segregacji śmieci przyczyniasz się do poprawy jakości powietrza, gleby i wody. Dzięki recyklingowi ograniczamy również liczbę odpadów w naszym otoczeniu, chroniąc zasoby naturalne, z których korzystamy nie tylko my, współcześnie żyjący, ale które będą służyły także kolejnym pokoleniom.

źródło: https://www.thesca.org/connect/blog/how-recycle-and-why-you-should-do-it

Dodaj komentarz

Zasubskrybuj i bądź na bieżąco z Susteo! 

Nowe marki, blogi, polecane produkty i comiesięczne rozdanie dla naszych Subskrybentów!
Zostań częścią społeczności Susteo i zyskaj szansę na prezenty

od naszych eko marek!

(na zdjęciu Mokave)

Menu główne