Ekologiczny styl życia (Eco Lifestyle) – 10 małych kroków do Twojego bardziej zrównoważonego świata

Wybór, którego dokonujemy przy kasie, może mieć znaczący wpływ na planetę, gospodarkę, środowisko i, co najważniejsze, na naszą przyszłość.

Pokazywanie sprzedawcom i producentom, że wszyscy chcemy bardziej zrównoważonych opcji, stworzy rodzaj popytu, który może przynieść rzeczywiste zmiany. Pomoże również obniżyć ceny wszelkiego rodzaju tzw. “zdrowych” produktów i sprawi, że konsumenci będą mogli wybierać coraz bardziej przyjazne środowisku alternatywy.

Celem Susteo jest oferowanie naszym Klientom jak najszerszego wachlarza przyjaznych środowisku produktów – od najlepszych polskich sprzedawców. Niezależnie od tego, czy jest to zakup impulsowy, konieczność, produkt lifestyle’owy czy zakup raz na dekadę, Twój wybór naprawdę może mieć znaczenie – a my jesteśmy tutaj, aby pomóc w rozpoczęciu tej zmiany.

Nie ma w pełni skutecznego i szybkiego rozwiązania, które umożliwiłoby w 100% ekologiczny styl życia. Wszyscy chcemy zmieniać nasze nawyki na lepsze, jednak wybór produktów nie jest wielki. Obecnie alternatywne produkty zrównoważone są trudne do znalezienia i zwykle są o wiele droższe niż wiodące na rynku alternatywy korporacyjne – dzięki wspólnemu wysiłkowi wszyscy możemy to zmienić.

Oto kilka przykładowych rzeczy, które każdy może zrobić, aby coś zmienić:

Wybierz opcje energooszczędne

Jeśli kupujesz sprzęt elektryczny, wybierz najbardziej energooszczędne i wodne modele, na jakie Cię stać. Szukaj ocen energooszczędności – im więcej gwiazdek, tym bardziej energooszczędne i potencjalnie większe oszczędności osiągniesz w trakcie jego cyklu życia.

Wybierz opcje energooszczędne

Naturalnie!

Wybieraj produkty biodegradowalne, które po zużyciu mają mniej negatywny wpływ na glebę i system wodny. Możesz też wypróbować naturalne, przyjazne środowisku alternatywy.

Naturalnie!

Jedz mniej mięsa

Nie musisz przechodzić na weganizm, aby mieć pozytywny wpływ na środowisko. Zacznij od co najmniej jednego dnia w tygodniu bez mięsa. Dlaczego to takie ważne? Poniżej kilka faktów:

  • Produkcja kilograma wołowiny wymaga zużycia od 100 do 200 razy więcej wody niż produkcja kilograma żywności roślinnej.
  • produkcja białka zwierzęcego wymaga 8 razy więcej paliw kopalnych niż produkcja tej samej ilości białka roślinnego.
  • Raport ONZ dowiódł, że hodowla zwierząt powoduje efekt cieplarniany w większym stopniu niż wszystkie formy transportu łącznie.
  • Ponad 700 milionów ton żywności nadającej się dla ludzi, która mogłaby raz na zawsze zakończyć głód na ziemi trafia do zwierząt hodowlanych.
Jedz mniej mięsa

Zmniejsz ilość odpadów

Zamiast każdorazowo kupować plastikowe lub papierowe torby na swoje zakupy, zawsze miej przy sobie własną torbę.

Zmniejsz ilość odpadów

Bądź doinformowany

Podczas zakupów czytaj informacje na opakowaniach, sprawdzaj wszelkie oznaczenia. Produkty ekologiczne są odpowiednio oznakowane, ale zdarzają się też oszuści, którzy wykorzystują hasła “bio” lub “eko” jedynie w celach marketingowych. Nie daj się nabrać!

Bądź doinformowany

Kupuj i sprzedawaj produkty pochodzące z recyklingu

Potrzebujesz czegoś nowego? W pierwszej kolejności bierz pod uwagę produkty z recyklingu lub używane. Rozważ przekazanie lub sprzedaż lokalnie zużytych przedmiotów, których już nie potrzebujesz, np ubrania, meble, itd.

Kupuj i sprzedawaj produkty pochodzące z recyklingu

Kupuj lokalnie

Gdziekolwiek jesteś i jeśli jest to możliwe, kupuj lokalne, sezonowe, domowe i pozyskiwane lokalnie produkty. Zwykle lokalne zakupy są dużo lepsze dla środowiska (choćby dzięki redukcji spalania paliw kopalnianych do transportu), dodatkowo istnieje wiele korzyści dla lokalnych społeczności.

Kupuj lokalnie

Uratuj orangutany, tygrysy i lasy

Nawet połowa wszystkich produktów z supermarketów w tym wypieki, kosmetyki, wyroby cukiernicze i czekolada – zawierają olej palmowy. Szukaj produktów, które wykorzystują tylko certyfikowany olej palmowy. Dziś nie możemy zastąpić całkowicie jego zużycia, możemy jednak wspierać producentów, którzy pozyskują go w bardziej zrównoważony sposób.

Uratuj orangutany, tygrysy i lasy

W jak najmniejszym stopniu zasilaj składowiska odpadów

Składowiska odpadów uwalniają duże ilości metanu, który przyczynia się do zmian klimatu. Kupuj produkty z jak najmniejszą ilością opakowań i zawsze szukaj na nich oznaczenia recyklingu.

W jak najmniejszym stopniu zasilaj składowiska odpadów

Edukuj innych

Powiedz znajomym i rodzinie, dlaczego tak ważne jest, abyśmy wszyscy wprowadzali zdrowe zmiany w naszym życiu, nawet te najdrobniejsze. Świat nie potrzebuje nas wszystkich do zostania eko-aktywistami. Natomiast jeśli wszyscy zaczniemy o niego bardziej dbać teraz, będzie to korzyścią dla każdego.

Edukuj innych

Zasubskrybuj i bądź na bieżąco z Susteo! 

Nowe marki, blogi, polecane produkty i comiesięczne rozdanie dla naszych Subskrybentów!
Zostań częścią społeczności Susteo i zyskaj szansę na prezenty

od naszych eko marek!

(na zdjęciu Mokave)

Menu główne