“5 przerażających faktów o mikroplastiku”

5 przerażających faktów o mikroplastiku

5 przerażających faktów o mikroplastiku

 1. Mikroplastik jest obecny wszędzie. Znajdziemy go w bryzie morskiej, powietrzu, pokrywa całe dno morskie, nawet najgłębsze szczeliny. Ponadto, badacze z National Geographic znaleźli mikroplastik na samym “dachu świata” – Mount Everest
 2. Mikroplastik znajduje się w łożyskach nienarodzonych dzieci i mleku matki. W kale niemowlaków znajduje się go nawet do 10 razy więcej niż w kale dorosłych!
 3. Organizmy, które posiadają go najwięcej w swoim ciele to ryby i owoce morza
 4. 5 g plastiku, czyli tyle ile waży karta kredytowa, to ilość jaką zjadamy każdego tygodnia (badania naukowców z uniwersytetu w Newcastle)
 5. Duże ilości mikroplastiku uwalniane są w trakcie parzenia herbaty z torebki, czy w kawie pitej z papierowych kubków, podobnie jest z napojami w plastikowych butelkach

Czym właściwie jest ten mikroplastik?

Mikroplastik to samodzielne cząsteczki tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 mm. Cząstki te mogą swobodnie przenikać do środowiska. Bez problemu migrują też poprzez systemy filtracji wody i stamtąd trafiają do większych zbiorników wodnych: oceanów, mórz i jezior. Szkodząc jednocześnie całej faunie i florze. Najwięcej szkody mikroplastik wyrządza oceanom, które są regularnie zasilane przez człowieka tonami plastikowych odpadów, które w wyniku rozkładu rozpadają się na coraz mniejsze cząstki i nigdy nie ulegają całkowitej degradacji (są to m.in. butelki PET, torby plastikowe, słomki, i inne). Setki miliardów małych kawałków plastiku są zatem rozsiane po każdym zakątku naszej planety. Z biegiem czasu będzie ich tylko więcej.

Ogromny wkład w produkcję mikroplastiku na świecie ma branża kosmetyczna, która od lat coraz częściej zastępuje naturalne składniki plastikowymi alternatywami. Wiele produktów, które codziennie stosujemy, jak żele pod prysznic, peelingi, pasty do zębów itd. są wzbogacone o mikrogranulki. Te tak naprawdę są małymi plastikowymi kulkami służącymi jako cząsteczki złuszczające/ścierające. Mikroplastik także uwalniany jest z ubrań – szczególnie podczas czy prania odzieży wykonanej z tworzyw sztucznych, materiał ulega delikatnemu, niezauważalnemu dla oka rozpadowi, a jego cząsteczki przedostają się do wody.

Czy można usunąć mikroplastik z organizmu i jak go unikać?

Dobra informacja jest taka, że nasz organizm potrafi dość skutecznie oczyszczać się z różnych niebezpiecznych związków, które muszą tylko przestać być do niego dostarczane. Nie da się wykluczyć mikroplastiku całkowicie z naszego otoczenia, ale możemy znacząco ograniczyć jego spożywanie. Wszystko zależy od naszej motywacji w zmianie dotychczasowych nawyków.

 • Wybierajmy naturalne produkty kosmetyczne. Szampony, żele pod prysznic, pasty do zębów i inne produkty (wytworzone w miarę możliwości z naturalnych składników).
 • Ograniczmy wokół siebie ilość przedmiotów i ubrań z syntetycznych materiałów
 • Zrezygnujmy z zakupu wody w plastiku, pijmy kranówkę i korzystajmy tylko ze szklanych butelek.
 • Zrezygnujmy zupełnie z torebek foliowych i korzystajmy z wielorazowych siatek bawełnianych.
 • Ograniczmy używanie czyścików i mopów z mikrofibry
 • Nie pijmy napojów przez plastikową słomkę i używajmy wyłącznie stalowych sztućców
 • Wybierajmy herbaty liściaste, zamiast w torebkach oraz pici napojów w papierowych kubkach

5 przerażających faktów o mikroplastiku

 

Spodobał Ci się wpis “5 przerażających faktów o mikroplastiku”?
Wpadnij po więcej! Tutaj znajdziesz nasz blog!

Dodaj komentarz

Zasubskrybuj i bądź na bieżąco z Susteo! 

Nowe marki, blogi, polecane produkty i comiesięczne rozdanie dla naszych Subskrybentów!
Zostań częścią społeczności Susteo i zyskaj szansę na prezenty

od naszych eko marek!

(na zdjęciu Mokave)

Menu główne